Czym różnią się tryby aukcji?

Dwa tryby aukcji

Do wyboru są dwa tryby aukcji. Decydują one o tym, jaką maksymalną kwotę za przedmiot będą mogli w danym momencie zaoferować sprzedający.

Stała cena maksymalna (tryb domyślny)

Jest to tryb domyślny (bez licytacji). Ustalasz maksymalną cenę jaką jesteś gotowy zapłacić za przedmiot. Każda oferta sprzedaży musi być mniejsza lub równa tej kwocie. Wybierasz ofertę, która najbardziej Ci odpowiada.

Licytacja

To samo co w trybie domyślnym, z tą różnicą, że każdy kolejny sprzedający musi zaoferować kwotę mniejszą niż poprzednik. Czyli ustawiona cena maksymalna jest wyjściową ceną maksymalną, która maleje wraz z kolejnymi ofertami.

Przykład przebiegu aukcji w trybie Licytacja

Załóżmy, że ustaliłeś początkową cenę maksymalną na 500 zł. Pierwsza oferta jest na kwotę 500 zł, następny sprzedający musi zaoferować kwotę niższą - np. 480 zł. W tym momencie aktualną ceną maksymalną jest 480 zł. Kolejny sprzedający może złożyć swoją ofertę tylko, jeśli zaoferuje kwotę mniejsza niż 480 zł... itd. Jest to typowa aukcja odwrócona, na której sprzedający muszą się licytować składając coraz niże oferty.

W jaki sposób wybieram zwycięską ofertę?

W oby trybach, w każdym momencie trwania aukcji możesz wybrać dowolną ze złożonych ofert. Nie musi to być oferta najtańsza, wybierz tę która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Kto widzi kwoty ofert?

Na aukcjach w trybie Licytacja, kwoty ofert sprzedaży są widoczne dla wszystkich (otwarta, publiczna rywalizacja cenowa). Na pozostałych aukcjach, kwoty poszczególnych ofert są widoczne tylko dla Kupującego danej aukcji.

Wskazówki:

  • Jeśli nie wiesz, na który tryb się zdecydować, zostaw domyślny tryb Stała cena maksymalna.
  • Tryb Licytacja jest używany zwykle wtedy, gdy masz bardzo dokładne wymagania dotyczące kupowanego przedmiotu. Interesuje Cię wtedy najtańsza oferta spełniająca te wymagania.